Go to Top

Τελευταία Νέα

Από Βαλκανικό σε Grand Slam και τον Ευρωπαϊκό τελικό

Μετά την επιτυχία της τέταρτης θέσης στο FIVB Open της Antalya ήταν ώρα για το πρώτο βαλκανικό τουρνουά της χρονιάς. Η εθνική ομάδα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στη Ρουμανία, και συνέχισε απευθείας το ταξίδι για τη Μόσχα. To Grand Slam της Ρώσικης πρωτεύουσας συγκέντρωσε τις καλύτερες ομάδες του κόσμου, αφού είναι ένα από τα τελευταία που μετρούν για την Ολυμπιακή πρόκριση.   Ο Γιώργος Κοτσιλιάνος και ο Νίκος Ζουπάνης χρειάστηκε να περάσουν από την πάντα ψυχοφθόρα διαδικασία των προκριματικών. Το έκαναν με επιτυχία, αφού κέρδισαν με 2-0 τους αντιπάλους τους από τη Λευκορωσία και την Ιταλία. Προκρίθηκαν στο κυρίως ταμπλώ

Read More

Τέταρτοι στην Αττάλεια

Την τέταρτη θέση κέρδισε η Εθνική μας ομάδα στο FIVB Open Antalya. Είναι η καλύτερη κατάταξη της ιστορίας της και απόδειξη ότι η ομάδα βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση. Κότσι και Ζούπα ξεκίνησαν τη διοργάνωση από τα προκριματικά την Τετάρτη, και κέρδισαν τους αγώνες τους στο τάι μπρέικ. Στη συνέχεια βγήκαν πρώτοι στον όμιλο κερδίζοντας τους αντιπάλους από την Τουρκία και την Γερμανία, και κατακτώντας τους βαθμούς της νίκης του τρίτου παιχνιδιού στα χαρτιά, μια που η Νορβηγική ομάδα αποσύρθηκε. Έτσι δεν αγωνίστηκαν την Παρασκευή, αφού πέρασαν απευθείας στον δεύτερο γύρο των νοκ άουτ. Εκεί επικράτησαν επί των Καναδών,

Read More

Έναρξη Ολυμπιακής χρονιάς

Η Ολυμπιακή Επιτροπή ανακοίνωσε την προολυμπιακή ομάδα του 2016, και είμαστε μέσα. Είναι μεγάλη μας τιμή και χαρά και δημιουργικό άγχος. Έχουμε ξαναρχίσει προπονήσεις στην άμμο, και πάνε πολύ καλά. Όταν σταματούσαμε πρόωρα την προηγούμενη σαιζόν δε θέλαμε αυτή η παύση να είναι μόνιμη. Όσο υπάρχουν ελπίδες πρόκρισης στους Ολυμπιακούς αγώνες δεν διανοούμαστε να μην τις διεκδικήσουμε. Βέβαια τα προβλήματα είναι ακόμα υπαρκτά. Υπάρχουν συζητήσεις και υποσχέσεις, που ελπίζουμε να υλοποιηθούν για να πάμε απρόσκοπτα μέχρι το κρίσιμο καλοκαίρι. Εμείς έχουμε πάρα πολλή όρεξη και πάθος.

Read More

Ανακοίνωση

Αγαπητοί φίλοι, Όλες οι προσπάθειες που έχουμε καταβάλει για την εξασφάλιση επαρκούς χρηματοδότησης που θα μας εξασφαλίζει τη δυνατότητα συμμετοχής στις επόμενες διεθνείς διοργανώσεις έχουν αποβεί άκαρπες. Για το λόγο αυτό αναγκαστήκαμε να αποσυρθούμε από τα επόμενα τουρνουά που είναι στον ετήσιο προγραμματισμό μας. Βρισκόμαστε πλέον στην άβολη θέση να αδυνατούμε να φτάσουμε μόνοι μας σε εύρεση λύσης που θα μας κάνει να μπορούμε να συνεχίσουμε το πλάνο μας προς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς η στήριξη είναι ανεπαρκής και ακατάλληλη για ολοκληρωμένη προετοιμασία και επιτυχημένες συμμετοχές σε διεθνείς διοργανώσεις. Για τους παραπάνω λόγους βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να σταματήσουμε

Read More

17η θέση στο Σότσι

Ελάχιστες μέρες μετά την επιτυχία του Continental Cup η ομάδα συνέχισε την παρουσία της στο World Tour. Στο τουρνουά Open που πραγματοποιήθηκε στο Σότσι της Ρωσίας η ελληνική ομάδα βρέθηκε απευθείας στο κυρίως ταμπλώ με Πολωνία, Ιταλία και Ρωσία. Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης @kotsizoupa στις Σεπ 11, 2015, 10:40πμ PDT Με 1-2 νίκες κατέκτησαν την τρίτη θέση του ομίλου και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση. Εκεί αντιμετώπισαν την ομάδα από το Καζαχστάν, και ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ. Έτσι ολοκληρώθηκε η πορεία τους στη 17η θέση με κέρδος 180 βαθμούς. Αναλυτικά τα αποτελέσματα Kosiak/Rudol (POL) - Kotsilianos/Zoupanis (GRE) 2-0

Read More

Εμφατική πρόκριση στην τελική φάση του Continental Cup

Ο τέταρτος γύρος του Continental Cup πραγματοποιείται αυτό και το επόμενο Σαββατοκύριακο σε τέσσερις ομίλους. Ο όμιλος που περιλαμβάνει την Ελλάδα φιλοξενείται στην Καρδία της Θεσσαλονίκης, δίνοντας στις ομάδες μας το πλεονέκτημα της έδρας. Η σημασία της διοργάνωσης είναι μεγάλη, μια που τo Continental Cup χαρίζει μια θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Εξίσου μεγάλη είναι η επιτυχία της Εθνικής μας ομάδας, που μετά από δύο τάι μπρέικ και ένα golden match κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου και την εμφατική πρόκριση στην τελική φάση που θα διεξαχθεί τον Ιούνιο του 2016. Ο πρώτος αντίπαλος της Ελλάδας ήταν η

Read More

Χρυσό στο Βαλκανικό της Θεσσαλονίκης

Ο Γιώργος Κοτσιλιάνος και ο Νίκος Ζουπάνης ταξίδεψαν από την Πολωνία στη Θεσσαλονίκη για να συμμετάσχουν στο Βαλκανικό τουρνουά που διοργανώθηκε στο Avant Garde Sports Club. Παρά την κούραση από τα συνεχόμενα ταξίδια και αγωνιστικές υποχρεώσεις η εθνική ομάδα ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου κερδίζοντας στον τελικό τους Baytemur/Sekerci με 2-0 σετ. Στον ίδιο χώρο θα πραγματοποιηθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο ο τέταρτος γύρος του Continental Cup, που είναι ένας δρόμος πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. «Σίγουρα αυτά τα παιχνίδια μας βοηθούν για την επόμενη εβδομάδα» δήλωσε ο Γιώργος Κοτσιλιάνος στο volleyball.gr. «Νομίζω όμως ότι βρισκόμαστε σε ένα αρκετά καλό

Read More

Αργυρό μετάλλιο στα Σκόπια

Στην πρώτη εμφάνιση μετά την κατάκτηση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος η ομάδα Κοτσιλιάνου/Ζουπάνη ανέβηκαν στο βάθρο του ευρωπαϊκού τουρνουά Satellite που φιλοξενήθηκε για πρώτη φορά στα Σκόπια. Στον πρώτο γύρο οι Κοτσι/Ζουπα ήρθαν αντιμέτωποι με την έτερη ελληνική ομάδα του τουρνουά, και βγήκαν νικητές με 2-0 σετ. Στη συνέχεια χρειάστηκε να παλέψουν με τον κακό τους εαυτό για να πάρουν μια δύσκολη νίκη από τους Σέρβους στο τάι μπρέικ. Στον τρίτο γύρο η άνετη επικράτηση επί των Νορβηγών συνοδεύτηκε από καλή εμφάνιση, που συνεχίστηκε και στον ημιτελικό απέναντι στους Δανούς. Έτσι έφτασαν αήττητοι στον τελικό απέναντι στους παγκόσμιους πρωταθλητές Κ23 Kosiak/Rudol. Ήταν